2019 m. liepos 12 d., penktadienis

PARFUMERIJOS KOMPONENTŲ KOKYBĖ

Renkantis parfumerijos ingredientus, reikėtų atkreipti dėmesį į jų kokybę. Neverta pirkti pigių aliejų ar esencijų, nes jų kokybė prasta. Europoje geros kokybės parfumerijos komponentais prekiauja Hermitageoils ir Pell wall, Amerikoje Perfumers apprentice.
Natūralios kvapniosios medžiagos parfumerijai dažniausiai gaunamos distiliuojant, spaudžiant (presuojant, išsunkiant) arba ekstrahuojant šviežius ir džiovintus augalus.
Augalai, turintys nedaug eterinių aliejų dažniausiai distiliuojami vandens garais, pavyzdžiui, iš vienos tonos šviežių rožių žiedlapių išgaunami 1 2 kilogramai aliejaus! Aliejaus kvapas, palyginus su žiedlapių kvapu, pasikeičia ir pablogėja, nes distiliuojama aukštoje temperatūroje, bei distiliacinis vanduo išplauna kai kurias sudėtines aliejaus dalis.
Spaudžiamos (sunkiamos, presuojamos) yra citrinų, apelsinų, mandarinų, bigaradijų ir kitų vaisių žievelės, kurios turi daugiau bei lengvai išskiriamo aliejaus, pavyzdžiui, šviežioje apelsino žievelėje yra apie 3 proc. aliejaus.
Kai kurių augalų alyvos, pakalnutės, akacijos žiedų kvapas nuo temperatūros visiškai pasikeičia, todėl jie ekstrahuojami lakiais tirpikliais arba skystomis dujomis. Ekstraktą išgarinus, gaunami vadinamieji ekstraktiniai aliejai.
Kai distiliuojant būna neaukšta temperatūra, išsaugomas natūralus žaliavos kvapas. Kartu su kvapniosiomis medžiagomis į aliejų patenka ir augalinio vaško bei dervos. Tokie aliejai dažniausiai būna kieti ir vadinami konkretais (konkrecijornis). Tirpinant juos spirite, vaškas ir dalis dervos nusėda, gaunamas beveik švarus skystis, absoliutus aliejus.
Eteriniai aliejai, konkretai ir absoliutai gaunami iš daugelio augalų sėklų, žiedų, žievių, kerpių, lapų.
Absoliutai tirpsta alkoholyje, neriebiuose aliejuose, bet vandenyje netirpsta.

Konkretai

Konkretai yra pirmasis žingsnis gaminant absoliutus.  Šviežiai nuskintų augalų dalys panardinamos į tirpiklį, dažniausiai – heksaną. Gaunama labai kvapi ir dažniausiai kieta masė, dėl to, kad joje yra nemažas vaško kiekis.
Konkretas yra apdorojamas toliau, kad gautųsi absoliutas, kuris tirpsta alkoholyje. Konkretas  parfumerijoje labai naudingas, nes, palyginus su absoliutu, geriau atskleidžia aromato profilio visumą. Konkretas pasižymi ir mažensne, negu absoliutas, kaina, tačiau labai retai jo galima rasti prekyboje. Dėl vaško kiekio, konkretai puikiai tinka kietiesiems kvepalams, bet norint juos naudoti kvepaluose su alkoholio pagrindu reikia filtruoti.

Absoliutai

Kai iš konkreto pašalinami vaškai, gaunama stipriai ir intensyviai kvepianti medžiaga, žinoma kaip absoliutas.
Labai neblogas video apie aromatų gamybą namuose su gerais patarimais ir pamokymais:


Komentarų nėra:

Rašyti komentarą